Composers Selected for Fifteen-Minutes-of-Fame

  • Composers Selected for 2024

  • Christopher Schoelen - Guitar

    presenting composers: Nantenaina Andriamorasata, Tim Bowman, Le Tuan Hung, Michael D. Knopf, Mark Langford, Mickael Luis, Vinícius Nascimento, Akmal Parwez, Rafael de Rioja, Edward Ruchalski, Josh Schmidt, Juan María Solare, Tom Torrisi, Anna Vriend, and David Edgar Walther

  • Kristen Mather de Andrade - clarinet

    presenting composers: Beth Anderson, Michalis Andronikou, David Bohn, Erik Branch, Jim Dalton, Douglas DaSilva, Jorien Van Delm, Geoffrey Hudson, Rob Knable, Travis Maslen, Melanie Mitrano, P. F. Strohm, Fabian Svensson, M. Williamson, and Mark Zuckerman

  • David Bohn - melodica

    presenting composers: James Bohn, Alejandro Bonatto, Erik Branch, Jim Dalton, Clifton Davis, Paul Dice, P.R. Martin, Luis Mihovilcevic, Alex Mist, Edward Ruchalski, Amanda S., Josh Schmidt, Volker Ignaz Schmidt, Juan María Solare, and Pierluigi Tanzi

  • 150 Anniversary of Serge Koussevitzky - Fifteen-Minutes-of-Fame featuring Matt Hare - doublebass

    presenting composers: Vahan Luder Artinian, Nantenaina Andriamorasata, Bracha Bdil, David Bohn, Carlotta Ferrari, Stanley M Hoffman, E.B.Kerr Kerr, Michael Kosch, Joshua Malavé, Rafael de Rioja, Michael Roll, José Jesus de Azevedo Souza, Yong Tan, Robert Voisey, and Anna Vriend

  • TC4 - saxophone quartet

    presenting composers: Natan Albuquerque, Nantenaina Andriamorasata F. R. Beckert, Werner De Bleser, Steve Cohen, Mack Davis, Sébastien Devillers-Thijssen, Hunter Gregory, Chris Kamerling, Clement Kanye, áhzi kharmóna, David Evan Krebs, René Mayoral, Charles Nelson, and Soheil Shirangi

  • Monica Chew-clavichord-second set

    presenting composers: Nantenaina Andriamorasata, Nancy Bachmann, Máté Balogh, David Bohn, John Brooks, Meadow Bridgham, Ross James Carey, Nicholas Fagnilli, Carlotta Ferrari, Robert Fruehwald, Michael Kosch, Alisa Rose, Jee Seo, José Jesus de Azevedo Souza, and Anna Vriend

  • Monica Chew-clavichord-first set

    presenting composers: Ben Brafford, Utsyo Chakraborty, Monica Chew, Daniel Eduardo Cocchetti, Michael Coleman, Jim Dalton, Stanley M Hoffman, Christine L. Jancarz, Tamsin Jones, Shigeru Kan-no, Serban Nichifor, Juan Luis de Pablo Enriquez Rohen, Akmal Parwez, David Edgar Walther, and Willyn Whiting

  • Composers Selected for 2023

  • Meditation and Contemplation with David Bohn

    presenting composers: E.R.E. Alva, Nantenaina Andriamorisata, Paul Beaudoin, James Bohn, Michael Coleman, Elizabeth Skola Davis, Alp Durmaz, Karl Henning, Stephen Lilly, Luigi Morleo, Josh Schmidt, Silvia Simons, Chris Tilley, Charles Turner, and Alex Unseth

  • Keri Lee Pierson

    presenting composers: Avery Britt, Jim Dalton, etg, Aidan P. Fischer, Kirsten Johnson, Michael Todd Kovell, Ralph Lewis, Maria E. Ljungdahl, Ben David Richmond, Marina Romani, Ryne Siesky, Chris Tilley, David Unger, William Vollinger, and Blair Whittington

  • Stas Venglevski

    presenting composers: Michalis Andronikou, David Bohn, Stephen de Filippo, John Kefala Kerr, Chihchun Chi-sun Lee, Rosita Piritore, Ryan Charles Ramer, Cornelia Schmid, David Unger, Robert Voisey, Anna Vriend, Willyn Whiting, Matthew Williamson, Yehuda Yannay, and Yuriy Zhikrivetskiy

  • Ava Wirth

    presenting composers: Daniele Corsi Jim Dalton David Heinick Stanley Hoffman William J Joel Michael Kosch Andrea Moltalbano Juan Luis de Pablo Enriquez Rohen Dominik Preuss William Price, Michael Roth, Louise Vincent, Adam Walters, Blair Whittington, Matthew Williamson

  • Mary Beth Orr

    presenting composers: Mitch Boucher, Erik Branch, Lydia Lowery Busler, Sara Christie, Andrew Desiderio, Thomas Haines, Brian Holmes, Michael Kosch, Michael Laus, Matthew Murchison, P. F. Strohm, Jean-Pierre Vial, Anneloes Wolters, Justin Writer, and Jianing Yang

  • Talla Rouge

    presenting composers: Máté Balogh, Werner De Bleser, David Bohn, Benedikt Brydern, Jim Dalton, Wajdi Abou Diab, Iannis Eralos, Jay Anthony Gach, Michael Laus, Ryan Charles Ramer, Juan María Solare, José Jesus de Azevedo Souza, Jean-Pierre Vial, Anna Vriend, and Betty R. Wishart.

  • Composers Selected for 2022

  • Frantisek Brikcius

    presenting composers: Nicholas Batina, Ray Boyle, Michael Coleman, Oluwatooni Debisi-Ajayi, Zoe Felton, Carlotta Ferrari, Addison Hightower, Christine Jeandroz, E.B. Kerr, Irena Kosíková, Billie Reason, Michal Slais, Frederick Alden Terry, Carol Worthey, and Mark Zuckerman

  • David Bohn with Toy Piano - fourth set

    presenting composers: José Jesus de Azevedo Souza, Leo Brauneiss, Ross James Carey, Carlotta Ferrari, Robert Fleisher, Niamh Gibbs, Stephanie Henry, Oscar Johnzén, Serban Nichifor, Akmal Parwez, Karel Suchy, Chris Tilley, Jonah Vicente, P Kellach Waddle, and César Zumel

  • David Bohn with Toy Piano - third set

    presenting composers: Ali A'râb, Erik Branch, Marek Feddern, Wajdi Abou Diab, Alp Durmaz, Ulf Grahn, Satoru Ikeda, Wenbin Lyu, José Jesús Martínez-Espuig, Maria Christine Muyco, Sergio Naddei, Ryan Charles Ramer, Volker Ignaz Schmidt, Juan María Solare, and Motohide Taguchi

  • David Bohn with Toy Piano - second set

    presenting composers: Oleg Bezborodko, James Bohn, Utsyo Chakraborty, Jim Dalton, Enrico Francioni, Pat Hanchet, Michael Kimber, Alexander Mist, Jim Peden, Aurelio Scotto, Ann Somerville-Charles, Tim Tricker, Jean-Pierre Vial, Anna Vriend, and Xuesi Xu.

  • David Bohn with Toy Piano - first set

    presenting composers: Rainer Berger, David Bohn, Susan Brewster, Daniel Carpenter, Melinda Faylor, Oleh Harkavyy, Amelia Kaplan, Anicia Kohler, Michael Todd Kovell, Ivan Moody, Pablo A. Rago, Edward Ruchalski, Josh Schmidt, Blair Whittington, and Yehuda Yannay.

  • Danielle Kuntz

    presenting composers: Ali A'rãb, David Bohn, Michael Coleman, Pablo Emiliano Fedele, Michael Goodman, Sandro Montalto, David R. Peoples, Greg Pfeiffer, Kevin Rose, Josh Trentadue, Dionicio Aguirre Treviño, P Kellach Waddle, Peregrine Wade, Anneloes Wolters, and Sebastian Zaczek.

  • Composers Selected for 2021

  • Craig Hultgren - pataphysics

    presenting composers: Michael Coleman, Jim Dalton, Douglas DaSilva, Jeffrey Hoover, Kari Juusela, Peri Mauer, Aine E. Nakamura, Douglas Ovens, Ken Paoli, Jasmine Thomasian, Hector Vera, Rodney Waschka II, Marc Wijnand, Justin Writer, and Sebastian Zaczek.

  • Thomas Piercy - hichiriki

    presenting composers: Can Bilir, Erik Branch, Susan Brewster, Michael Coleman, Douglas DaSilva, Paul Dice, Eliane Aberdam, Akari Komura, Sandro Montalto, Luigi Morleo, Kaori Nakano, Gardika Gigih Pradipta, Renaldo Ramai, Anna Vriend, and Frank E Warren.

  • Flutist Alise Anna Alksne

    performing works from composers: Erik Branch, Philip Czaplowski, Zach Gulaboff Davis, Cyro Delvizio, Gonçalo Félix Evan Gallagher (etg), Pat Hanchet, Connor Johnson, Michael Kimber, Dafina Zeqiri Nushi, Carlos Ocando, Manos Panayiotakis, Ege Sayar, Pamela Sklar, and Ed Strauman

  • Thomas Piercy - clarinet

    performing works from composers: Utsyo Chakraborty, Navrozidis Charalambos, Monica Chew, David Gonzalez, Ulf Grahn, Sakiko Kosaka, Manos Panayiotakis, Akmal Parwez, Ugo Raimondi, Giuseppe E. Rapisarda, Ann Somerville-Charles, Emma Shifrin, Blair Whittington, Sebastian Zaczek, and Parsa Zandi

  • Saxophonist Andrew Holser - Second Set

    performing works from composers: Daniel Cho, Brian Ellis, David Heinick, Stanley M. Hoffman, Connor Johnson, Isaac Mayhew, LUIGI MORLEO, Ken Paoli, Coleman Rowlett, Volker Ignaz Schmidt, Soheil Shirangi, Jana De Troyer, Angelo Ursini, Sebastian Zaczek, and etg

  • Saxophonist Andrew Holser-First Set

    performing works from composers: David Bohn, Utsyo Chakraborty, Philip Czaplowski, Marcello Di Russo, Jeffrey Hoover, Shigeru Kan-no, Janay Maisano, Tyler Mazone, Eileen Mc Loughlin, Hanee Park Edward RosenBerg, Juan Maria Solare, Shahrzad Talebi, Roger C. Vogel, and P Kellach Waddle

  • Baritone Andrew White-second set

    performing works from composers: Andrew Haile Austin, Justin Blackburn, David Bohn, Anruo Cheng, Burton Goldstein, Sarai Hillman, John Link, Fiona Linnane, Andres R. Luz, Darleen Mitchell, Ken Paoli, Silvia Simons, William Vollinger, Blair Whittington, and David Wolfson

  • Flutist Lisa Cella

    performing works from: David Bohn, 
Francesco Celeste, 
Philip Czaplowski, Jonathan Domingo, Stephen de Filippo, Anna Vienna Ho, Barbara Kaszuba, Neda Nadim, Manos Panayiotakis, Richard Pressley, Ugo Raimondi, Soheil Shirangi, Sheng Song, Blair Whittington, and Luciano Williamson